- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 6.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B1 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 1190.472 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 6.4 in |
| Torque at 600 RPM | 1575.625 lb/in |
| Set Screw | No |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 875.3472 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 2310.917 lb/in |
| Outside Dia. | 6.8 in |
| Outside Dia. [Min] | 6.8 in |
| Type | B1 |
| Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 32 |
| Pitch Diameter | 6.4 in |
| Bore Size [Max] | 2.0625 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Bore Size | 1.0625 in |
| Torque at 1200 RPM | 997.8958 lb/in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/16 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/16 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 2521 lb/in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 3.2365 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Weight | 13.52 LB |
| EAN or UPC | 697950054483 |

