- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 7.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 1575.625 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 1190.472 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| No. of Teeth | 36 |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 875.347 lb/in |
| Pitch Diameter | 7.2 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Torque at 200 RPM | 2521 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/16 in |
| Outside Dia. [Min] | 7.6 in |
| Bore Size [Max] | 2.0625 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B1 |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 7.6 in |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Type | B1 |
| Torque at 1200 RPM | 997.8958 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 2310.917 lb/in |
| Hub Dia. | 3.2375 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 5 |
| Pitch Diameter [Min] | 7.2 in |
| Weight | 15.48 LB |
| EAN or UPC | 697950054513 |

