- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 45 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/16 in |
| Gear Style | B1 |
| Hub Dia. | 3.2385 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 2.0625 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 910.361 lb/in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Type | B1 |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 2100.833 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 2941.167 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| No. of Teeth | 45 |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 9.4 in |
| Torque at 900 RPM | 1470.583 lb/in |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Material | Cast Iron |
| Outside Dia. [Min] | 9.4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Weight | 20.31 LB |
| EAN or UPC | 697950054544 |

