- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 12 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 12 in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Outside Dia. [Min] | 12.4 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 1800 RPM | 910.361 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 600 RPM | 2100.833 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 900 RPM | 1470.583 lb/in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 2941.167 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.3125 in |
| Bore Type | Reborable |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 60 |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 3.7345 in |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Type | B3 |
| Bore Dia. [Max] | 2 5/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 12.4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 12 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Weight | 30.62 LB |
| EAN or UPC | 697950054629 |

