- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 66 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 13.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 13.2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 3 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 13.6 in |
| No. of Teeth | 66 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | 2100.833 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| Diametral Pitch | 5 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 3.7345 in |
| Bore Size [Max] | 2.3125 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 910.3611 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1470.583 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 300 RPM | 2941.167 lb/in |
| Type | B3 |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter | 13.2 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. [Min] | 13.6 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 5/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 30.84 LB |
| EAN or UPC | 697950054650 |

