- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 70 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 14 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 910.3611 lb/in |
| Hub Dia. | 3.9845 in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Dia. [Max] | 2 9/16 in |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Outside Dia. [Min] | 14.4 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 14 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 14.4 in |
| Bore Size [Max] | 2.5625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Type | B3 |
| Torque at 900 RPM | 1470.583 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| No. of Teeth | 70 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 3 in |
| Gear Style | B3 |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 2100.833 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Torque at 300 RPM | 2941.167 lb/in |
| Weight | 35.2 LB |
| EAN or UPC | 697950054667 |

