- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 120 |
| Outside Dia. [Min] | 20.333 in |
| Material | Cast Iron |
| Hub Dia. | 3.7345 in |
| Torque at 1200 RPM | 997.8958 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 200 RPM | 4096.625 lb/in |
| Type | B3 |
| Gear Style | B3 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 5/16 in |
| Torque at 900 RPM | 1260.5 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 1785.708 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 3151.25 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 20.33 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Size [Max] | 2.3125 in |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 665.2639 lb/in |
| Weight | 33.15 LB |
| EAN or UPC | 697950055442 |

