- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 132 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 7.0745 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 22.3333 in |
| Pitch Diameter | 22 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter [Min] | 7.0745 in |
| Torque at 300 RPM | 3151.25 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Dia. [Max] | 2 5/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 665.264 lb/in |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 4096.625 lb/in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 6 |
| Gear Style | B3 |
| Outside Dia. | 22.33 in |
| Bore Size [Max] | 2.3125 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Length Through Bore | 3 in |
| Type | B3 |
| No. of Teeth | 132 |
| Torque at 600 RPM | 1785.708 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1260.5 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 997.8958 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 3.7345 in |
| Weight | 43.42 LB |
| EAN or UPC | 697950055473 |

