- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 64 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 64 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Gear Style | B3 |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Outside Dia. [Min] | 8.25 in |
| Outside Dia. | 8.25 in |
| Torque at 200 RPM | 1304.618 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 8 in |
| Type | B3 |
| Torque at 900 RPM | 588.9336 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 8 in |
| Torque at 1200 RPM | 476.364 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 1105.038 lb/in |
| Hub Projection | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Torque at 1800 RPM | 345.2369 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Torque at 600 RPM | 765.7537 lb/in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Weight | 9.86 LB |
| EAN or UPC | 697950055886 |

