- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 88 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 11 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B3 |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 13/16 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 1401.256 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 11 in |
| No. of Teeth | 88 |
| Torque at 200 RPM | 1717.431 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.8125 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 2.9845 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 11.25 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 365.8951 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 653.3592 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size | 1.125 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Outside Dia. | 11.25 in |
| Torque at 1200 RPM | 517.8554 lb/in |
| Type | B3 |
| Pitch Diameter | 11 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Torque at 600 RPM | 915.9633 lb/in |
| Weight | 13.54 LB |
| EAN or UPC | 697950055947 |

