- 1" Shaft Diameter
- Product Drop Out Seal
description
- This flange-type dust seal is designed for insertion between trough end and flanged bearing. The cast iron housing is open on all four sides for exit of material that might work past seal or lubricant from bearing.
| Flange Thickness | 0.6875 in |
| Bolt Hole Spacing Vertical | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.438 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Seal Type | Product Drop Out Seal |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Bolt Hole Spacing Horizontal | 2 3/4 in |
| Weight | 1.42 LB |
| EAN or UPC | 697950128795 |

