- 2 7/16" Shaft Diameter
- Product Drop Out Seal
description
- This flange-type dust seal is designed for insertion between trough end and flanged bearing. The cast iron housing is open on all four sides for exit of material that might work past seal or lubricant from bearing.
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Seal Type | Product Drop Out Seal |
| Bolt Hole Spacing Vertical | 5 5/8 in |
| Shaft Dia. | 2.438 in |
| Length Through Bore | 3.5625 in |
| Bolt Hole Spacing Horizontal | 5 5/8 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Weight | 5.8 LB |
| EAN or UPC | 697950128856 |

