- 3" Shaft Diameter
- Product Drop Out Seal
description
- This flange-type dust seal is designed for insertion between trough end and flanged bearing. The cast iron housing is open on all four sides for exit of material that might work past seal or lubricant from bearing.
| Seal Type | Product Drop Out Seal |
| Bolt Hole Spacing Horizontal | 6 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Length Through Bore | 4.375 in |
| Bolt Hole Spacing Vertical | 6 in |
| Weight | 7.2 LB |
| EAN or UPC | 697950128870 |

