- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Keyway | w/Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2.2000 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Hub Dia. | 1.7188 in |
| Bore Size | 7/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | B |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| No. of Teeth | 20 |
| Set Screw | Yes |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| Type | B |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| Outside Dia. | 2.2000 in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Weight | 0.98 LB |
| EAN or UPC | 697950438993 |

