- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 25 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 2.7 in |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 2.5 in |
| Torque at 200 RPM | 623.9475 lb/in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.7 in |
| Torque at 300 RPM | 569.3258 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Type | B |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 252.4501 lb/in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 328.2552 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | 454.8304 lb/in |
| Hub Dia. | 2.2188 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 378.8503 lb/in |
| No. of Teeth | 25 |
| Material | Steel |
| Weight | 1.82 LB |
| EAN or UPC | 697950056173 |

