- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 3.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Torque at 300 RPM | 569.3258 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 3.4000 in |
| Bore Size [Max] | 1 1/4 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 328.2552 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 378.8503 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Torque at 200 RPM | 623.9475 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 3.200 in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.200 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.4000 in |
| Hub Dia. | 2 1/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 252.4501 lb/in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Torque at 600 RPM | 454.8304 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 32 |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Length Through Bore | 1 7/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B |
| Weight | 2.86 LB |
| EAN or UPC | 697950056241 |

