- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 13 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.083 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Type | Bored to Size |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 13/16 in |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1/2 in |
| Set Screw | Yes |
| No. of Teeth | 13 |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.083 in |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Outside Dia. | 1 1/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 1.083 in |
| Type | B |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 697950439051 |

