- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.167 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 103.9912 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 1.167 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.179 lb/in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 1.333 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 86.13416 lb/in |
| Hub Dia. | 0.9063 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.333 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 300 RPM | 115.5458 lb/in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Material | Steel |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 1.168 in |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 697950056739 |

