- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.167 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw | Yes |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Bore Size | 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. [Min] | 1.3330 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hub Dia. | 0.9063 in |
| Bore Size [Max] | 1/2 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Class | 6 |
| Origin | Finished Bore |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Outside Dia. | 1.3330 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 1.168 in |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.167 in |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Weight | 0.23 LB |
| EAN or UPC | 697950439068 |

