- Spur Gear
- Type B
- 14.5° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 12 Diametral Pitch
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 1/2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.25 in |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 86.13416 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 1.417 in |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 12 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Outside Dia. | 1.42 in |
| Set Screw | No |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 115.5458 lb/in |
| Type | B |
| No. of Teeth | 15 |
| Torque at 1800 RPM | 73.179 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 103.9912 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| Weight | 0.27 LB |
| EAN or UPC | 697950056746 |

