- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.4999 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 12 |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | Yes |
| Bore Type | Bored to Size |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| No. of Teeth | 18 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Outside Dia. | 1.5800 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 1.413 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.6666 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size | 5/8 in |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter [Min] | 1.500 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size [Max] | 11/16 in |
| Hub Dia. | 1 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 11/16 in |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Weight | 0.42 LB |
| EAN or UPC | 697950439099 |

