- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.667 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 1.4063 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Keyway | w/Keyway |
| No. of Teeth | 20 |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 1.8330 in |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 3/4 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Dia. [Max] | 13/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.667 in |
| Type | B |
| Bore Size [Max] | 13/16 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Bored to Size |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 697950439105 |

