- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.833 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 115.5458 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 600 RPM | 103.9912 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hub Dia. | 1 9/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 1.833 in |
| Outside Dia. | 2 in |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Torque at 1200 RPM | 86.13416 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.833 in |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 697950056814 |

