- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.833 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | Yes |
| Hub Dia. | 1 9/16 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter | 1.833 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Outside Dia. | 2 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Diametral Pitch | 12 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.833 in |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Weight | 0.52 LB |
| EAN or UPC | 697950439150 |

