- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 23 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.917 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 2.08 in |
| No. of Teeth | 23 |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 2.083 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.917 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.917 in |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 600 RPM | 103.9912 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 300 RPM | 115.5458 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 86.13416 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size [Max] | 0.9375 in |
| Weight | 0.78 LB |
| EAN or UPC | 697950056821 |

