- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 200 RPM | 330.881 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 183.823 lb/in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 600 RPM | 248.949 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Outside Dia. [Min] | 2.1660 in |
| Torque at 300 RPM | 300.419 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 900 RPM | 210.784 lb/in |
| Bore Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Gear Style | B |
| Set Screw | Yes |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 2.1700 in |
| Weight | 0.87 LB |
| EAN or UPC | 697950439211 |

