- Spur Gear
- Type B
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 12 Diametral Pitch
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 300 RPM | 567.225 lb/in |
| Outside Dia. | 4.1700 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 207.2822 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Torque at 600 RPM | 419.1162 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. [Min] | 4.1660 in |
| Torque at 200 RPM | 636.5525 lb/in |
| No. of Teeth | 48 |
| Torque at 900 RPM | 333.3322 lb/in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1 1/2 in |
| Torque at 1200 RPM | 277.31 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Weight | 3.5 LB |
| EAN or UPC | 697950056999 |

