- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 11 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 0.438 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 0.875 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.75 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Bore Size [Max] | 0.375 in |
| Torque at 900 RPM | 37.11472 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 34.66375 lb/in |
| Set Screw | No |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 30.46208 lb/in |
| No. of Teeth | 11 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Type | B |
| Torque at 200 RPM | 44.1175 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. [Min] | 0.875 in |
| Hub Dia. | 9/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 300 RPM | 44.1175 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 42.01667 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 697950057279 |

