- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.937 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 1.0625 in |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Material | Steel |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Torque at 600 RPM | 42.01667 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 44.1175 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 0.937 in |
| Torque at 1200 RPM | 34.66375 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 30.46208 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 44.1175 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 37.11472 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 0.9375 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.062 in |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 697950057316 |

