- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.937 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.0620 in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 1/2 in |
| Bore Size | 1/2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.937 in |
| Torque at 1800 RPM | 30.462 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 44.118 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 16 |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Torque at 200 RPM | 44.118 lb/in |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 42.017 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 1200 RPM | 34.664 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Outside Dia. | 1 1/16 in |
| Type | B |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 900 RPM | 37.115 lb/in |
| Pitch Diameter | 15/16 in |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 697950439273 |

