- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/Keyway |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 44.118 lb/in |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 9/16 in |
| Hub Dia. | 1 1/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 900 RPM | 37.115 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 34.664 lb/in |
| No. of Teeth | 20 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 1800 RPM | 30.462 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/4 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Bore Size [Max] | 9/16 in |
| Set Screw | Yes |
| Material | Steel |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 1 3/8 in |
| Torque at 600 RPM | 42.017 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 44.118 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Pitch Diameter | 1 1/4 in |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size | 5/8 in |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 697950439310 |

