- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.375 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Set Screw | Yes |
| Keyway | w/Keyway |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 1200 RPM | 34.664 lb/in |
| Bore Size | 5/8 in |
| Bore Size [Max] | 5/8 in |
| Outside Dia. | 1 1/2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 44.118 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1 1/2 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Torque at 900 RPM | 37.115 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 1 3/8 in |
| Hub Dia. | 1 3/16 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Pitch Diameter | 1 3/8 in |
| Torque at 600 RPM | 42.017 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 44.118 lb/in |
| No. of Teeth | 22 |
| Torque at 1800 RPM | 30.462 lb/in |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 697950439334 |

