- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Torque at 1800 RPM | 64.426 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Type | B |
| Torque at 300 RPM | 117.647 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 2 1/8 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/Keyway |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Origin | Finished Bore |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B |
| Torque at 1200 RPM | 78.781 lb/in |
| No. of Teeth | 32 |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Set Screw | Yes |
| Outside Dia. [Min] | 2 1/8 in |
| Weight | 0.64 LB |
| EAN or UPC | 697950439518 |

