- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 44 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 2.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 2.75 in |
| Torque at 200 RPM | 189.075 lb/in |
| Outside Dia. | 2.875 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 300 RPM | 172.2683 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 141.8062 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 44 |
| Torque at 900 RPM | 119.7475 lb/in |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 103.466 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Class | 6 |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 81.58236 lb/in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 2.75 in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Weight | 1.2 LB |
| EAN or UPC | 697950057507 |

