- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 80 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Dynamic Load Rating | 60500 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 35 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Weight | 1.739 LB |
| EAN or UPC | 29176028373 |

