- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 40 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 90 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Weight | 2.145 LB |
| EAN or UPC | 29176050343 |

