- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 104000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 99000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Weight | 2.863 LB |
| EAN or UPC | 29176050350 |

