- Cylindrical Roller Bearing
- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 345000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| O.D. | 270 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 435000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Weight | 23.21 LB |
| EAN or UPC | 29176033117 |

