- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 131000 N |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 110 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 3.819 LB |
| EAN or UPC | 29176050367 |

