- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 162000 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 55 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 120 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 148000 N |
| Weight | 4.847 LB |
| EAN or UPC | 29176028397 |

