- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 60 mm |
| Dynamic Load Rating | 169000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 188000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 6.01 LB |
| EAN or UPC | 29176050374 |

