- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 212000 N |
| I.D. | 65 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 188000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 140 mm |
| Weight | 8.488 LB |
| EAN or UPC | 29176050381 |

