- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 51 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 150 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 262000 N |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 51 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 223000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 70 mm |
| Weight | 9.03 LB |
| EAN or UPC | 29176069963 |

