- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| O.D. | 170 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Dynamic Load Rating | 274000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 80 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 14.777 LB |
| EAN or UPC | 29176071102 |

