- Cylindrical Roller Bearing
- 160 mm ID x 290 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 160 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Machined Brass |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 290 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 430000 N |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 570000 N |
| Weight | 32.062 LB |
| EAN or UPC | 29176023590 |

