- Cylindrical Roller Bearing
- 180 mm ID x 320 mm OD x 52 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 495000 N |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 180 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 52 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 675000 N |
| O.D. | 320 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 41.797 LB |
| EAN or UPC | 29176074509 |

