- Cylindrical Roller Bearing
- 220 mm ID x 400 mm OD x 65 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 220 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| Dynamic Load Rating | 760000 N |
| Cage Material | Machined Brass |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 400 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 1.08e+006 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| Weight | 83.468 LB |
| EAN or UPC | 29176069826 |

