- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 20 mm |
| Static Load Rating [Max] | 17300 N |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| O.D. | 52 mm |
| Dynamic Load Rating | 21400 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Weight | 0.353 LB |
| EAN or UPC | 29176068362 |

