- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 30 mm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 53000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| O.D. | 72 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Weight | 0.798 LB |
| EAN or UPC | 29176070501 |

