- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 66500 N |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 80 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 35 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 65500 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176070310 |

